Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
0

Szklankę piwa proszę!

Historia w kuflu zamknięta

Cofnijmy się do średniowiecza, bo właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o naczyniach do piwa. Królowały wówczas eleganckie kubki o smukłym kształcie. Robiono je z gliny, drewna lub też wykuwano ze srebra. Często były wyposażone w pokrywki. Co ciekawe, nie dla ozdoby. Pokrywki służyły celom praktycznym: utrudniały potencjalnemu wrogowi dodanie trucizny do naczynia. Chociaż traktowano tę możliwość bardzo poważnie, nie powstrzymywało to nikogo przed rozkoszowaniem się złotym trunkiem. W późniejszych czasach kubki ewoluowały w tzw. szklanice, czyli kubki szklane. Przywiązywano dużą wagę do ich wyglądu i zdobiono je różnymi kunsztownymi wzorami, najczęściej rzemieślników przy pracy czy też szlacheckich herbów. Kufle jako konkurencja dla szklanic pojawiły się w XVI wieku. Były popularne w gospodach i zajazdach. Wiele z nich miało pokrywki. Tym razem miały chronić trunek przed zanieczyszczeniami. Wszystko zmieniło się trzy wieki później, kiedy zaczęto filtrować piwo. Jego barwę warto było pokazać, dlatego popularne stały się przezroczyste szklanki, pokale i kufle. I tak zostało do dziś.

Kropla szkła

Jak powstaje szklanka? Wszystko zaczyna się od… kropli. Wyobraźcie sobie linie produkcyjne, a przy każdej z nich wannę. Znajduje się w niej stopiona mieszanka, z której powstanie naczynie. Samo kształtowanie trwa zaledwie kilka sekund. Potem szklanki poddawane są odprężaniu, które trwa około godziny. Po jego zakończeniu górny brzeg szklanki przycina się za pomocą płomieni i nożyka lub lasera. Krawędź jest pierwotnie ostra jak brzytwa. Aby to skorygować, szklanka jest zatapiana płomieniami, w rezultacie czego tworzy się tzw. warga na brzegach. Teraz szklanka jest już gotowa do kontroli jakości. Kontrola przebiega optycznie, polega na sprawdzeniu, czy w naczyniu nie ma pęcherzyków powietrza, deformacji lub innych wad. Na koniec szklanka pakowana jest do kartonów i przyjeżdża do naszych magazynów. Stąd trafia do lokali gastronomicznych, gdzie jest napełniana smakowitym, schłodzonym piwem.

Bogactwo form

Piszę ciągle o pojedynczej szklance, ale przecież wiecie doskonale, że ich rodzajów jest… No właśnie, ile? Liczba typów szkła do piwa znacznie przewyższa wszystkie kieliszki, pokale i szklanki do pozostałych alkoholi razem wziętych! To prawdziwe bogactwo. Przykładowo, marki KP są serwowane w ponad 20 różnych szklankach!