Piwa, które nazywamy bezalkoholowymi, to w istocie piwa o bardzo niskiej (do 0,5%) zawartości alkoholu. W standardowym procesie warzenia, czyli wytwarzania brzeczki, a następnie jej przefermentowania zawsze powstaje alkohol. Jednak, stosując modyfikacje procesu technologicznego, możemy zmniejszyć ilość alkoholu lub go całkowicie usunąć.
Drożdże do zadań specjalnych
Piwo bezalkoholowe można otrzymać na kilka sposobów:
- przerywając fermentację, aby nie dopuścić do wytworzenia alkoholu;
- destylując gotowe piwo;
- usuwając alkohol przy pomocy odwróconej osmozy;
- używając specjalnego szczepu drożdży.
W Kompanii Piwowarskiej drogi piwa regularnego i piwa bezalkoholowego rozchodzą się już na etapie warzelni i procesu zacierania. Drożdże do zadań specjalnych są zdolne odfermentować tylko niewielką ilość cukrów (cukry proste), w wyniku czego powstaje nieznaczna ilość alkoholu.
Dwa razy mniej kalorii
Piwa bezalkoholowe nieco różnią się w smaku od piw regularnych. Występują w nich zapachy brzeczkowe, zbożowe, których intensywność zależy od przyjętej technologii wytwarzania. Kolejna różnica to kaloryczność. Ze względu na niską zawartość alkoholu jest o połowę niższa niż w przypadku piw regularnych.
Dobrze gasi pragnienie
Piwo bezalkoholowe ma właściwości zbliżone do napojów izotonicznych, które pozwalają wyrównać poziom wody i elektrolitów oraz uzupełnić utracone z organizmu w procesie wydzielania potu mikroelementy. Ciśnienie osmotyczne piwa jest zbliżone do ciśnienia osmotycznego krwi. Dzięki temu zawarte w nim składniki są łatwo przyswajalne.
Czy wiesz, że…
- Piwo regularne zawiera ok. 5% alkoholu, a więc 0,5 l takiego piwa zawiera 25 ml czystego alkoholu etylowego.
- Tę samą ilość czystego alkoholu etylowego znajdziemy w 10 półlitrowych piwach bezalkoholowych o zawartości alkoholu 0,5%.
- Niewielkie ilości alkoholu znajdują się również w innych artykułach spożywczych, np. w kefirach nawet do 1,5%.