7 sierpnia 2017
Piwa Azji
Azja słynie z doskonałych, złocistych Lagerów!
7 sierpnia 2017
Azja słynie z doskonałych, złocistych Lagerów!
Na Dalekim Wschodzie po piwo najczęściej sięgają mieszkańcy Chin i Japonii. Jednak spożycie złocistego trunku jest tu z zasady znacznie mniejsze niż w większości krajów europejskich. Jednocześnie to właśnie w Azji produkuje się najwięcej piwa na świecie. W jakich gatunkach gustują mieszkańcy Azji?
Tajlandia słynie przede wszystkim ze swojego jedzenia – pachnącego przyprawami takimi jak curry, imbir czy trawa cytrynowa. Ale wybierając się w podróż do tego kraju, warto spróbować też piwa, pochodzącego z pierwszego i wciąż największego tajskiego browaru – Bonn Rawd, założonego w 1933 roku. Produkuje się tu trzy marki piwa, spośród których największą popularnością cieszy się Singha – treściwy lager, mocno nachmielony, warzony ze słodu jęczmiennego. Singha to po Tajsku Złoty Lew. Jego wizerunek zobrazowany został na etykiecie trunku.
źródło: singha.com
W Kambodży większość spożywanego piwa pochodzi z importu. Jednak istnieje tu również lokalny browar, produkowany w portowym mieście Sihanoukville – piwo Angkor, nazwą nawiązujące do lokalnej świątyni Angkor Wat. Cieszące się coraz większą popularnością kambodżańskie piwo jest coraz częściej dostępne w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Ten złocisty lager w smaku jest dość treściwy, lekko chmielony, z delikatnie wyczuwalną goryczką.
źródło: flickr.com
Choć tradycja warzenia piwa w Chinach sięga 7 tys. lat p.n.e., tak naprawdę pierwsze browary powstały tu dopiero w XX wieku. Ich założycielami byli Europejczycy. To pewnie dlatego większość chińskich piw przywodzi na myśl wszystko to, co znamy z naszego kontynentu. Jednym z najpopularniejszych chińskich Lagerów jest piwo Tsingtao, które obecnie stanowi około 80 proc. całości importu piwa z Chin. Warzone ze źródlanej wody spływającej z gór Laoszan, charakteryzuje się dobrze zrównoważonym smakiem i charakterystycznym, chmielowym zapachem.
źródło: dragonrouge.com
Piwo w Japonii, wbrew powszechnym przekonaniom, jest znacznie popularniejsze niż tradycyjne sake. Najpopularniejszy browar istnieje tu od 1889 roku. To on odpowiada za markę Asahi – jedną z najchętniej spożywanych w tej części świata. Asahi Super Dry to piwo o gładkim, lekkim smaku, ale marka ma w swoim portfolio również bardziej wyraziste trunki – Asahi Draft Beer Fujisan, warzony z wody ze źródeł góry Fuji, a także Asahi Super Malt – niskokaloryczne piwo warzone wyłącznie ze słodu jęczmiennego.
źródło: asahi.com.au