26 czerwca 2017
Piwo nie tylko do picia
Czy wiesz, w jakich nietypowych sytuacjach możesz wykorzystać piwo?
26 czerwca 2017
Czy wiesz, w jakich nietypowych sytuacjach możesz wykorzystać piwo?
Uniwersalny środek do pielęgnacji ciała, pieczenia, gotowania, czyszczenia mebli oraz smakowania? Nie, to nie najnowszy wynalazek, który szturmem podbija światowy rynek, lecz napój znany ludzkości od tysiącleci, czyli… piwo. Choć przede wszystkim „służy” do picia, jest też świetnym środkiem sprawdzającym się w wielu, czasem nieco zaskakujących, dziedzinach.
Piwo działa odżywczo na skórę, włosy oraz paznokcie, a do tego odpręża, odblokowuje pory i pobudza krążenie. Z myślą o tych wyjątkowych właściwościach stworzono piwne spa, niezwykle popularne za naszą południową granicą – w Czechach i na Słowacji, ale coraz częściej spotykane również w Polsce. Na czym polegają takie zabiegi?
Wyobraź sobie, że wskakujesz do wielkiej, drewnianej bani po brzegi wypełnionej piwem. Chmiel łagodnie pielęgnuje Twoją skórę, a Ty doznajesz relaksu, jakiego pozazdrościć mógłby pewnie każdy Beerlover. Oczywiście, poza samym leżeniem, ośrodki spa dają również możliwość smakowania złocistego napoju. Odpoczywasz zatem, sącząc piwo, podczas gdy Twoja skóra nabiera jędrności i gładkości.
Namiastkę piwnego spa możesz sobie zaserwować również we własnym domu, sięgając po kosmetyki piwne, takie jak mydła, peelingi do ciała, sole do kąpieli i olejki… Istnieje też opcja pielęgnacji w stylu retro – dokładnie taka, po jaką sięgały nasze babcie, nie znając modnych, piwnych kosmetyków. W ubiegłym wieku kobiety masowo płukały bowiem w piwie włosy. Zapach wietrzeje dość szybko, a efekty widoczne są już po pierwszym użyciu: włosy zyskują blask, są wyraźnie mocniejsze, nieco bardziej sztywne i lepiej się układają.
źródło: http://www.pivnilazne-kv.cz
Piwo idealnie nadaje się jako środek czyszczący i polerujący dębowe meble. Wystarczy nasączyć ściereczkę w jasnym, ciepłym piwie i wyczyścić zabrudzone miejsca, a następnie przetrzeć całość suchą, lnianą szmatką. Po takim zabiegu Twoje meble zyskają blask, dłużej zachowają również czystość, ponieważ kurz nie będzie osadzał się na nich tak szybko, jak po zwykłych, natłuszczających preparatach.
Zwietrzały, złoty trunek świetnie sprawdzi się również przy czyszczeniu roślin z kurzu. Wystarczy zmieszać piwo z wodą w stosunku 1:2 i już można polerować liście w domu, czy w ogrodzie.
źródło: http://www.seriouseats.com
Słodkie piwo to świetna pułapka na domowe szkodniki. Jeśli więc w swoim mieszkaniu borykasz się z problemem niechcianych lokatorów, sięgnij po złocisty trunek! Za pomocą posłodzonego, zwietrzałego piwa, wylanego na spodeczek, pozbędziesz się z łatwością plagi mrówek. Wystarczy, że rozstawisz „pułapki” w pobliżu ścieżek nieproszonych gości.
Podobnie słodzone piwo działa na pomrowy, czyli znienawidzone przez ogrodników ślimaki. Wypełnij wąski, głęboki pojemnik resztką piwa, włóż do dołka wykopanego w ziemi i poczekaj, aż „pułapka” przyciągnie szkodniki.
źródło: http://www.mirror.co.uk
Na koniec rarytas dla smakoszy, czyli przepisy na pyszne dania z piwem: kurczak z warzywami duszony w piwie oraz szybki, piwny chleb, który pokochają wszyscy Beerloversi!
Kurczę zagrodowe duszone z warzywami w piwie
Składniki:
kurczak zagrodowy,
2 marchewki,
2 cebule,
seler,
5 dkg suszonej żurawiny,
3 długie, słodkie papryki,
2 łyżki musztardy Dijon,
2 łyżki masła,
2 butelki ulubionego piwa pszenicznego,
tymianek, estragon, szałwia.
Przygotowanie:
Kurczaka pokrój na 8 części. Natrzyj każdą z nich solą, pieprzem i posiekanymi ziołami. Następnie podsmaż na rozgrzanym maśle i dorzuć posiekane warzywa. Po chwili dodaj musztardę i żurawinę. Całość zalej piwem i duś, mieszając od czasu do czasu. Gdy sos odparuje i zgęstnieje, danie będzie gotowe.
Piwny chleb
Składniki:
3 szklanki razowej mąki pszennej,
4 łyżeczki proszku do pieczenia,
¼ szklanki brązowego cukru,
500 ml piwa,
½ łyżeczki soli,
opcjonalnie: rozmaryn, zioła prowansalskie, siemię lniane, czarnuszka.
Przygotowanie:
Wymieszaj ze sobą suche składniki, następnie dolej do nich piwo i wyrób ciasto. Przełóż całość do formy i piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C, przez 45-55 minut. Dla urozmaicenia smaku do ciasta możesz dorzucić również ulubione dodatki: rozmaryn, zioła prowansalskie, siemię lniane bądź czarnuszkę.
źródło: cooking.nytimes.com