3 kwietnia 2017
Piwo Anglika
Smakuj piwa po brytyjsku
3 kwietnia 2017
Smakuj piwa po brytyjsku
Od wieków pub (w skrócie „public house”) jest sercem życia społecznego w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjczycy gromadzą się w pubach na plotki i żarty, rozmowy z przyjaciółmi, by poflirtować lub po prostu – pobyć wśród innych i napić się piwa. Macie ochotę poznać lokalną pubową etykietę, charakterystyczną wyłącznie dla tego regionu?
Pierwsze puby w Wielkiej Brytanii powstały prawdopodobnie już w średniowieczu. Kultura spotykania się w pubach jest tu bardzo żywa po dziś dzień. Odwiedzają je grupy znajomych, ale normą jest też wpadanie do pubu samemu. Nikogo nie zaskakuje tu kobieta siedząca sama przy barze.
Czasem zaskakuje jednak turysta. Szczególnie taki, który nie potrafi się zachować. Dlatego z myślą o tych, którzy chcieliby skorzystać z uroków pubowego życia na Wyspach, przygotowaliśmy krótki przewodnik, jak poruszać się w tym specyficznym świecie.
Nawet najskromniejszy brytyjski pub ma do wyboru co najmniej cztery gatunki piwa, a czasem kilkanaście lub więcej. Jeśli chcesz zamówić piwo, musisz wiedzieć, jakie ma ono być. Najlepiej podać nazwę gatunkową na samym początku, czyli bitter, mild, stout, lager itd.
źródło: http://keywordsuggest.org
Pamiętaj o podaniu wielkości szklanki. Do wyboru są zazwyczaj dwie opcje: pint (568 ml piwa) oraz half (połowa pinta, czyli małe piwo).
Podziękuj! Użycie słowa please na końcu zamówienia jest czymś niezwykle istotnym. Równie ważne jest powiedzenie thank you (lub thanks, ewentualnie cheers), gdy podawane są szklanki z piwem i po raz drugi, gdy barman wydaje resztę.
Nie dawaj barmanowi napiwku! To niegrzeczny gest: przypominać o tym, że barman Cię obsługuje. Zamiast tradycyjnego napiwku, postaw barmanowi drinka. Gest ten oznacza, że traktujesz go na równi ze sobą. Co istotne, ofertę napiwku poprzedza się zawsze pytaniem i to w dyskretny sposób. Najlepiej dodać na końcu zamówienia: And one for yourself? Barman z pewnością zrozumie, o co chodzi.
źródło: rd.com
Zapomnij o kelnerach. W brytyjskich pubach kelnerzy i kelnerki po prostu nie pracują. By zamówić piwo, musisz się udać do baru. To jedyne miejsce, gdzie możesz złożyć zamówienie, a przy okazji – nawiązać z kimś rozmowę. Gdyby w pubach byli kelnerzy, Brytyjczycy nie mieliby szans na poznanie innych czy porozmawianie z obcą osobą. Brak kelnerów w brytyjskich pubach jest więc naturalnym sposobem promowania kontaktów międzyludzkich.
Liczy się mimika! Nie wołaj barmana, chcąc zamówić piwo przy barze. W oczekiwaniu na obsługę posłuż się mimiką. Najlepiej działa zafrasowana mina i trzymanie w ręku gotówki lub pustej szklanki. Warto również pamiętać o tym, że gdy do pubu wybiera się większa grupa osób, po zamówienia idzie zawsze jedna, góra dwie osoby.
źródło: http://steamworksbrewing.com/
Chciałbyś poczuć się jak w jednym z brytyjskich pubów bez wychodzenia z domu? Teraz możesz to zrobić z piwem Książęcym Golden Ale – klasycznym, angielskim trunkiem z wyczuwalną goryczką i świeżym, żywiczno-owocowym aromatem. Golden Ale pobudza apetyt i doskonale gasi pragnienie, a jego smak perfekcyjnie równoważy dania z grilla, mięsa, ryby czy dania kuchni indyjskiej.
Jeśli chcesz w pełni cieszyć się bukietem Golden Ale, mocno powąchaj trunek w obrębie otwartej szyjki butelki lub napełnionego piwem kufla jeszcze przed degustacją. Złapiesz wówczas unikalny, żywiczny aromat piwa, który już po chwili przejdzie w bogatą kwiatowo-cytrusową kompozycję.
Masz ochotę spróbować Golden Ale? Daj nam koniecznie znać w komentarzu, czy piwo spełniło Twoje oczekiwania. Zdaniem niektórych jest ono czystą, smakową kwintesencją brytyjskości.