Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

27 marca 2017

Podróż do piwnej Ameryki

W USA mają coś znacznie lepszego niż Coca-Cola.

0

Opinie o amerykańskim piwie są podobne do tych o amerykańskiej kuchni. Niektórzy myślą, że USA to tylko hot-dogi i frytki, a tymczasem znajdziemy tam paletę różnorodnych smaków. Złoty trunek leje się tutaj nie tylko w wersji light. To w Stanach rozpoczęła się piwna rewolucja, która potem dotarła do Europy. Wiesz jakie style piwne zrodziły się na amerykańskiej ziemi? Poznaj je również w polskich odsłonach!

NIE BYŁO ŁATWO

Amerykański przemysł piwowarski w XX wieku nie miał lekko. W 1919 wprowadzono prohibicję, czyli zakaz sprzedaży, produkcji i transportu alkoholu. Restrykcyjna ustawa nie spodobała się nie tylko społeczeństwu i producentom. W 1921 przedstawiciele Kongresu wysłuchali przemówienia lekarzy o wartościach medycznych złotego trunku. Lobby lekarskie sprzeciwiało się prohibicji, ponieważ niektóre z alkoholi przepisywano w celach terapeutycznych. Co się dzieje gdy zakazuje się ludziom dostępu do piwa? Zobaczcie sami.

źródło: policestateusa.com

W 1933 prezydent USA Franklin Roosevelt podpisał poprawkę, która pozwalała na składowanie i sprzedaż piw o zawartości alkoholu wynoszącej 3,2%. Podczas jej sygnowania, powiedział: “Myślę, że to dobra pora na piwo”. Kiedy zniesiono zakazy, tylko połowa z istniejących wcześniej browarów wróciła do życia.

SZTANDAR REWOLUCJI

Flagą piwnej rewolty stała się amerykańska wersja India Pale Ale. Dziś niemal każdy z rzemieślniczych browarów ma na koncie trunek w tym stylu. Jego cechy charakterystyczne to cytrusowo-żywiczne aromaty i goryczka. W Polsce jednym z najpopularniejszych piw tego typu jest „Atak Chmielu” z browaru Pinta. Jeżeli jeszcze go nie próbowaliście, to szybko naprawcie ten błąd. Jego smak to istny raj dla miłośników zielonych szyszek.


źródło: https://www.facebook.com/PINTACraftBeer/?fref=ts

DLA PRAWDZIWYCH KOWBOJÓW

Robust Porter to zachodnia interpretacja popularnego angielskiego Porteru. Jest jednak mocniejszy i bardziej chmielony od oryginału. Aby urozmaicić jego smak, wzbogaca się go różnymi dodatkami. Wyczujemy w nim aromaty karmelu, czekolady i kawy. Po raz pierwszy uwarzono go w 1972 r., w USA. Jeżeli jesteś miłośnikiem naszego bałtyckiego skarbu, to Robust może być ciekawą wycieczką na nieznane wody. Rodzima propozycja to trunek z dodatkiem amerykańskich chmieli od browaru Nepomucen.

źródło: https://www.facebook.com/browarnepomucen/?fref=ts

CZARNY JAK PORTER, CHMIELONY JAK IPA

Cascadian Dark Ale, znane też jako Black IPA to dość młody styl, którego nazwa pochodzi od Gór Kaskadowych. Ich pasmo ciągnie się przez stany Oregon i Waszyngton, gdzie znajdują się plantacje podstawowego składnika złotego napoju. Czarna IPA to niezwykła gratka dla tych, którzy uwielbiają cytrusowe nuty amerykańskich chmieli i ciemne piwo.

źródło: https://www.facebook.com/Browar.TrzechKumpli/?fref=ts

Ta kombinacja smaków szybko przykuła uwagę polskich piwowarów, którzy natychmiast zgłębili temat piwnej hybrydy. Nasza sugestia to browar Trzech Kumpli i ich Blackcyl. Z przyjemnością byśmy go złapali.