11 lutego 2017
Piwna kronika
Pora na lekcję piwnej historii!
11 lutego 2017
Pora na lekcję piwnej historii!
Smak piwa znasz jak nikt inny? Ale czy wiesz wszystko o jego historii? Zapraszamy do wyjątkowej lektury, z której dowiesz się od kiedy warzy się piwo, poznasz kamienie milowe dla dziedziny piwowarstwa i przede wszystkim – staniesz się prawdziwym piwnym ekspertem, który historię tego trunku zna od podszewki. Gotowy na podróż do zamierzchłych czasów? Wsiadajcie do naszego wehikułu i ruszamy!
Piwo znane jest już ze starożytnej epoki. Najstarsze relikty przeszłości świadczące o obecności piwa w tamtych czasach to gliniane tabliczki pochodzące z Sumeru, a także starożytny epos o Gilgameszu, władcy jednego z sumeryjskich miast. Poemat jest datowany na 3-4 tys lat p.n.e, ale prawdopodobnie ludzie już wcześniej skosztowali sfermentowanego napoju z ziaren zbóż, który mógł zostać uwarzony przez przypadek lub w wyniku eksperymentu.
Piwo warzone w tamtych czasach było treściwe i pożywne, dlatego było traktowane jako część codziennej diety. Warzono je w Sumerze, Babilonie i Egipcie, a wkrótce “rozlało” się na pozostałą część mapy i zaczęło strumieniami wędrować do wszystkich zakątków świata.
Co ciekawe, w tamtym okresie warzeniem piwa zajmowały się wyłącznie kobiety.
Jak mógł smakować i wyglądać nasz ulubiony trunek z tamtego okresu? Przede wszystkim inna była jego konsystencja, która bardziej przypominała zawiesinę niż płyn. W mętnej i ciemnej cieczy pływały resztki chleba, owoców, czy ziół. Dosładzano go miodem, żeń-szeniem lub daktylami.
W epoce średniowiecza piwo również w dużej mierze uchodziło za pożywienie, bowiem wierzono, że gęsty i nieklarowny napój ma właściwości uzdrawiające. Stanowiło także bazę niektórych potraw, jak np. polewki piwnej. Kamieniem milowym w historii piwa był traktat mniszki Hildergardy z Bingen o szkodliwym i leczniczym działaniu roślin i minerałów z 1160 roku. W związku z nim coraz częściej do warzenia złotego trunku stosowano chmiel.
Inny przełomowy moment to uzyskanie monopolu na warzenie piwa przez europejskich zakonników, którzy przyczynili się do jego rozwoju, powiększyli zbiór ksiąg i dokumentów, a przede wszystkim opracowali nowe receptury i ulepszyli technologię. W ten sposób kobiety odeszły od warzenia piwa, które przestało być jednym z domowych czynności, a stało się skomplikowanym rzemiosłem.
Rok 1516 na wieki ukształtował piwny świat. Chodzi o ustanowione właśnie w tym roku Bawarskie Prawo Czystości, które nakładało na browarników obowiązek ograniczenia się do trzech składników podczas procesu warzenia piwa: wody, jęczmienie i chmielu.
źródło: http://brookstonbeerbulletin.com/
Ten restrykcyjny przepis doprowadził się do rozwoju piwowarskiej technologii. Ponieważ nie było możliwości, żeby eksperymentować z dodatkami, to skupiono się na innych rzeczach. Starano się uczynić piwo mniej podatnym na zepsucie. Pracowano nad jego efektem wizualnym, aby uzyskać piękną barwę i nad perfekcyjnym smakiem, który w przyszłości miałby definiować piwo.
Rewolucja przemysłowa zapoczątkowana w XVIII wieku to moment zwrotny dla wielu dziedzin. Dzięki niej zaczęto odchodzić od rzemieślniczych procesów wytwarzania towarów i przechodzić w stronę wielkich przemysłów i fabryk. Najważniejsze odkrycia i wynalazki istotne z punktu widzenia rozwoju piwowarstwa to zjawisko pasteryzacji Ludwika Pasteura, cukromierz czy chłodziarka.
źródło: www.private-prague-guide.com
Wiek XVIII i XIX to początek wielkich europejskich browarów, które istnieją do dziś. Białostocki Browar Dojlidy został założony 1768 roku. W 1842 roku w czeskim Pilznie narodził się Pilsner Urquell – wzorzec wszystkich lagerów, który od ponad 170 lat jest warzony według tej samej receptury autorstwa słynnego Josefa Grolla.
Mogłoby się wydawać, że butelkę stosuje się do przechowywania piwa “od zawsze”, ale pamiętajmy, że z uwagi na psucie się piwa, nie było to takie proste. Po raz pierwszy do przechowywania piwa użyto butelki w II połowie XVI wieku, ale jej zastosowanie upowszechniło się dopiero w XIX stuleciu, z uwagi na to, że poznano proces pasteryzacji. Mamy już butelkę, ale co z kapslem, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie butelki? Ten pojawił się w roku 1892 w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1933 po raz pierwszy użyto do zapakowania piwa puszki. Ta, którą znamy z obecnej postaci, została opatentowana w 1959 r. i pozostała niezmienna w swej formie.
Zadaniem opakowań było nie tylko ułatwienie transportu. Chodziło również o zachowaniu świeżości. Brak kontaktu trunku z powietrzem i światłem zapewniał, że piwo pozostanie w dobrej jakości. W nowoczesnych czasach kluczowym aspektem jest czystości i najwyższej jakości standardy higieny. Dzięki czemu jakość piwa stoi na wysokim poziomie.
Jeżeli bardziej interesują Was historie opowiedziane obrazem, a nie słowem, to koniecznie obejrzyjcie film „Piwna Historia” w reżyserii Dagmary Spolniak. Plan zdjęciowy miał miejsce w Tychach, gdzie piwo warzy się od początku XVII w, ale opowieść filmu sięga daleko, daleko w tył. To 30 minut o tym, jak piwo warzono przez co najmniej 5 tysięcy lat. Pełna ciekawostek, zwrotów i anegdot. Obowiązkowa pozycja w filmotece każdego Beerlovera!
Dajcie koniecznie znać jak Wam się podobał film!