Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

17 października 2016

Dobierz szklankę do piwa!

Pora na kolejną garść wiedzy, która jeszcze bardziej wtajemniczy Was w piwny świat!

0

Znacie się na szkle? Czas na małe szkolenie! Bez obaw, nikogo nie będziemy odpytywać. Czy szklanka ma znaczenie? Czym się różni szklanka od pokala, a czym jest sniffer? Czyli wszystko o szkle do piwa, co powinien wiedzieć każdy Beerlover. Szklanka zapadła, ruszamy!

SZKŁOLENIE

Kiedyś było prościej. Wystarczył kufel, szklanka, a nawet bez zbędnych ceregieli – po prostu butelka. Dziś, wraz z rozwojem browarnictwa nasz rynek zalewa fala przeróżnych stylów piwnych. A jak wiadomo, co trunek, to inne szkło. Wódka, szampan, koniak, whisky, wino i wiele innych – każdy ma przeznaczone dla siebie szklane naczynie. I jak powszechnie wiadomo, nie robi się tego wyłącznie ze względów estetycznych. W sklepach dostępnych jest niezliczona ilość szklanek, nawet jeśli uda nam się zliczyć rodzaje szklanek dedykowanych poszczególnym rodzajom piwa, to każdy z nich posiada kilka odsłon. Tak więc nie macie się co martwić, z pewnością znajdziecie unikalne naczynie, w którym będziecie sączyć ulubione piwko. Specjalnie dobrane naczynie może wpływać na wygląd piwa, czyli jego barwę, klarowność, pianę, a także unoszące się aromaty. Ostatecznie chodzi przecież o komfortowe spożywanie.

kufle

SZKLANY KRÓL

Nie ma wątpliwości, o kogo chodzi. To absolutnie kanon piwnych naczyń, pierwsza litera w piwnym alfabecie. Chodź przed nim był kubek, to jednak na tytuł Szklanego Króla zasługuje jedynie sędziwy kufel. Bez niego nie może obejść się słynny Oktoberfest. Stały bywalec barów, gospód, karczm, zajazdów i tak dalej. Zazwyczaj występuje w pojemności nieco powyżej pół litra, w Niemczech zaś znajdują się nawet ponad litrowe – tzw. Mass. Charakterystyczną cechą jest oczywiście uchwyt czy jak kto woli – ucho. Owszem, grube szkło i duża waga często kojarzą nam się z kuflem, jednak zdarzają się również lżejsze, z cieńszym szkłem, ale obowiązkowo z uszkiem!

Piwa: Porter bałtycki, Koźlak, Marcowe, Pilzner.

Kufel

DAJ MI NÓŻKĘ

Po kuflowej rozgrzewce czas na coś trudniejszego. Zapewne nieraz natknęliście się w sklepie na zestawy piwa, w których dołączany jest pokal. Podejrzewamy, że jeszcze parę lat temu nikt nie miałby pojęcia o tej nazwie, ale dzisiaj takie naczynie jest coraz bardziej popularne w pubach i domach fanów piwa. :) Czym zatem jest pokal? Mówiąc najprościej: to wąska szklanka na nóżce. Tak jak kufel nie mógł obejść się bez ucha, tak nieodzowną częścią pokala jest wspomniana podstawka. Pokal jest bardziej filigranowy, elegancki, subtelny i mniej “biesiadny” niż kufel. Dobrze uwidacznia barwę i klarowność piwa.

Piwa: Koźlaki, ciemniejsze lagery, APA, Pilzner, piwa lekkie.

pokal

źródło: drinkstuff.com

PINTO SZKLANKA

Pośród piwnych szklanek, wyróżniającą się jest tak zwana szklanka pintowa. Pinta czy też półkwarta, to jednostka pojemności stosowana głównie w USA, Wielkiej Brytanii, a także Irlandii. W zależności od kraju, pinta oznacza inną ilość ml, ale oscylującą wokół połowy litra. Wyróżnia się trzy szklanki pintowe: amerykańska – Shaker, brytyjską – Nonic i irlandzką – Irish Imperial Pint, każda z nich posiada małą cechę charakterystyczną, która jest trudna do dostrzeżenia dla początkującego piwosza. Jednakże, wszystkie z nich charakteryzują się uniwersalnością i wygodą podczas spożywania. Szklanki pintowe są szersze, rozszerzają się ku górze, co ułatwia uwalnianie aromatów. Typowe zgrubienie w British Pint w formie pierścienia to znak rozpoznawczy ułatwiający trzymanie naczynia. Z pewnością widzieliście je nieraz. Kiedy? Podczas reklam Guinnessa, który serwowany jest właśnie w takich szklankach.

Piwa: APA, Porter bałtycki, Blond Ale, Cream Ale, English Brown Ale, English Pale Ale

Pint

NIUCH, NIUCH

Teraz coś z wyższej półki, czyli tzw. sniffer. Sniff – z języka angielskiego oznacza “wąchać”, co powinno dać nam małą wskazówkę, jak używać tego szkła. Jego kształt kojarzy nam się z angielskimi dżentelmenami, raczącymi się kieliszkiem ogrzanego w dłoni koniaku. I nie bez przyczyny mamy takie skojarzenia, bo sniffer skierowany jest do bardziej szlachetnych, cięższych, nawet bardzo wymagających piw. To już nie kolejny kufel z kumplami, a raczej powolne sączenie przy kominku. Jest to zatem szkło degustacyjne, na próżno go szukać w barach. Lepiej zakupić jeden z cięższych rodzajów piwa, zaopatrzyć się w sniffera i zaserwować sobie trunek w domowym zaciszu, bądź ze znajomymi, którzy podzielają nasze degustacyjne pasje. Podobnie jak pokal, posiada nóżkę, ale jest o wiele niższy, bardziej zaokrąglony i zwężony ku górze, dzięki czemu zapach piwa jest bardzo mocno eksponowany – możemy zbliżyć nos i niuchnąć.

Piwa: Barleywine, Belgian Pale Ale, Russian Imperial Stout, Tripel, Quadrupe.

sniffer

źródło: craftbeerware.com

To oczywiście jedynie parę szklanek z piwnego świata, ale wydaję nam się, że te powinien znać każdy Beerlover. Znaliście je, stosujecie, a może macie zamiar? Napiszcie nam w komentarzu!