26 września 2013
Jak dobrze podać piwo
Zaprosiłeś znajomych do siebie na piwo i chcesz, żeby wszystko
26 września 2013
Zaprosiłeś znajomych do siebie na piwo i chcesz, żeby wszystko
Zaprosiłeś znajomych do siebie na piwo i chcesz, żeby wszystko było jak należy, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Odpowiednie podanie piwa to naprawdę prosta sprawa. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Zacznijmy od tego, jak jest przechowywane nasze piwo. Pamiętajmy, że butelki ze złocistym trunkiem trzymamy w pozycji pionowej. Starajmy się nimi nie potrząsać oraz nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Niby prosta sprawa, ale nie każdy o tym pamięta. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na późniejszy smak piwa. Nie bez powodu większość butelek jest ciemna. Piwo jest szczególnie wrażliwe na promieniowanie UV, które może spowodować, że będzie ono nieprzydatne do spożycia. Na szczęście po zamknięciu lodówki światło w środku gaśnie :)
Jeśli mowa o lodówce, to zwróćmy uwagę na temperaturę podawanego przez nas piwa. Każdy gatunek należy podawać w innej temperaturze i można napisać o tym oddzielny artykuł. Dla nas najważniejsze jest, aby temperatura mieściła się w granicach 8ºC-16ºC, a już na pewno nie była niższa niż 5ºC. W tak niskiej temperaturze piwo straci swój aromat oraz walory smakowe. Zasada jest prosta: im piwo jest mocniejsze, tym wyższa temperatura podania. Grzechem jest również podawanie piwa z lodem. Skutkuje to natychmiastowym uwalnianiem się dwutlenku węgla oraz całkowitą utratą smaku. Lód po prostu się rozpuści i rozcieńczy piwo, a tego należy unikać.
Ważnym elementem piwnych spotkań jest również naczynie z jakiego będziemy pić. Szkło, szkło i jeszcze raz szkło! Nigdy nie należy podawać piwa w plastikowych kubkach. To świętokradztwo! Nie mówiąc już o estetyce, plastik ma zgubny wpływ na smak. Podobnie jak w przypadku temperatury, rodzaj szklanki czy kufla zależy od gatunku podawanego piwa. Najlepszym rozwiązaniem będzie kufel o zaokrąglonych brzegach lub wysoka szklanka – im bardziej rozszerzona na górze, tym szybciej aromat piwa będzie z niej uciekał. Przed nalaniem pamiętajmy o zwilżeniu szklanki wodą. Suche szkło może przyspieszyć wydobywanie się bąbelków.
Po wyborze naczynia możemy przystąpić do najprzyjemniejszego, czyli nalewania. Piwo lejemy po ściance przechylonego naczynia. Pod koniec szklankę lub kufel przechylamy na wprost, tym sposobem tworząc piankę na około 2cm. Dzięki niej na dłużej zachowamy aromat i smak. Nie śpieszmy się z degustacją.
Najlepiej najpierw delektować się zapachem i aromatem, dopiero później zaczerpnąć łyk, ale o tym przeczytacie już w następnym artykule.
Zdrówko! :)