Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

27 grudnia 2013

Co to jest Samichlaus?

Czy jest takie piwo, które dobrze byłoby skosztować grudniową porą?

0

Czy jest takie piwo, które dobrze byłoby skosztować grudniową porą? Poznajcie Samichlausa!

 

Samichlaus Samichlaus to po niemiecku Święty Mikołaj. To wyjątkowe piwo jest nastawiane tylko jeden raz w roku – w dniu szóstego grudnia (dzień imienin patrona), by następnie leżakować w spokoju przez całych 10 miesięcy.

Święty Mikołaj jest piwem dolnej fermentacji, warzonym w stylu podwójnego (tzw. dubeltowego) koźlaka. Powstaje zgodnie z tradycyjnym niemieckim prawem czystości, według którego jedynymi składnikami piwa mogły być słód jęczmienny, woda i chmiel. Zawartość ekstraktu w piwie wynosi 32%, a alkoholu – 14%. Stawia go to w czołówce najmocniejszych i zarazem najbardziej treściwych piwnych trunków, warzonych w regularny sposób.

Schloss Eggenberg

Znaczna zawartość ekstraktu i alkoholu sprawia, że piwo to może być przechowywane znacznie dłużej niż większość typowych piw dolnej fermentacji – nawet ponad 5 lat! Co ciekawe, podobnie jak w przypadku porterów, w miarę upływu czasu odkrywa przed konsumentem nowe walory smakowe. Piwo ze Świętym Mikołajem w nazwie, jak zapewnia producent, może być z powodzeniem serwowane w towarzystwie ciężkich pokrzepiających dań oraz deserów – zwłaszcza czekoladowych. My nie mielibyśmy nic przeciwko, żeby dla kontrastu spróbować wypić go z potrawą ostrą lub mocno przyprawioną ziołami.

świątecznieTrzeba przyznać, że historia Samichlausa nie należy do najdłuższych. Po raz pierwszy uwarzył go szwajcarski browar Hürlimann w 1984 roku. Niestety, po 13 latach, browar zakończył działalność. Na szczęście mikołajowe piwo (tj. marka i receptura) było na tyle atrakcyjne, że wkrótce znalazło nabywcę w Austrii, gdzie od 2000 roku do dziś jest warzone przez browar Schloss EggenbergNiestety Samichlaus jest produkowany na niewielką skalę. Z tego względu jest trudno osiągalny w Polsce. Czy można zatem znaleźć u nas jego odpowiednik? Szukajmy na sklepowych półkach koźlaków – najlepiej tych dubeltowych.