Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

24 stycznia 2014

Piwo bez alkoholu – tak czy nie?

Piwa bezalkoholowe. Czy naprawdę nie zawierają alkoholu?

0

Piwa bezalkoholowe. Czy naprawdę nie zawierają alkoholu? Czy są tak samo dobre jak inne piwa ? Zapraszamy na krótką wycieczkę po krainie piwa bezalkoholwego!

RÓŻNICA MIĘDZY PIWEM ALKOHOLOWYM A BEZALKOHOLOWYM

Piwa bezalkoholowe nie odbiegają zbytnio smakiem, zapachem ani wyglądem od typowego piwa. Zasadnicza różnica polega więc na procentach. Aby piwo zostało uznane za bezalkoholowe, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości. Do takich piw zalicza się między innymi Lech Free. Tymczasem typowe piwo alkoholowe zawiera zazwycza około 4% – 7% alkoholu.

JAK WARZY SIĘ PIWO BEZALKOHOLOWE?

Alkohol w piwie jest usuwany pod koniec warzenia. Proces usuwania alkoholu można osiągnąć na kilka sposobów. Jedną z najbardziej typowych metod jest gotowanie piwa przez pół godziny w temperaturze 79 stopni Celsjusza w celu wyparowania alkoholu. Jeszcze inny sposób polega na ograniczonej fermentacji. Piwo w takim wypadku warzy się ze specjalnym szczepem drożdży, który podczas fermentacji produkuje niewielkie ilości alkoholu.

Lech FreeTYPY PIWA BEZALKOHOLOWEGO

Wielka rodzina piw bezalkoholowych jest wewnętrzenie zróżnicowana. Możemy znaleźć wśród nich piwa pszeniczne, typowe lagery, a nawet piwa ciemne. Każdy producent piwa bezalkoholowego stara się znaleźć swój sposób na przyciągnięcie klienta wyjątkowością swoich propozycji. W ofercie można znależć więc piwa o statusie napojów izotonicznych, piwa aromatyzowane, czy piwa najbardziej zblizone smakiem do piw alkoholowych.

DLA KOGO SĄ PRZEZNACZONE PIWA BEZALKOHOLOWE?

Nie przypinajmy łatek. Piwa bezalkoholowe przeznaczone są dla wszystkich, z wyłączeniem dzieci (ze względów wychowawczych). To znakomite rozwiązanie dla osób, które lubią smak piwa, ale nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu, np.: sportowców, kierowców, ciężarnych, osób chorych, osób na diecie. Przypominamy jednak, że pozbawienie piwa alkoholu nie sprawia, że jest ono niskokaloryczne i można je pić bezkarnie. Wciąż zawiera ono cukier nieprzetworzony w alkohol.

KRYTYKA

Niektórzy krytycy piwni uważają piwo bezalkoholowe za osobliwy napój. Według nich częścią składu pełnowartościowego piwa jest zawarty w nim alkohol. Jednym słowem piwo ma cieszyć i poprawiać humor. Pojawiają się także zarzuty, że piwo bezalkoholowe jest mało treściwe, rozwodnione, i brak mu alkoholowej goryczki. Trudno wchodzić w polemikę z takimi zarzutami. Na rynku jest pokaźna oferta piw bezalkoholowych i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W odpowiedzeniu sobie na pytanie: piwa bezalkoholowe – tak czy nie, polecamy przekonać się samemu i zdecydować, czy włączyć piwa bezalkoholowe do swojego piwnego menu.