9 lutego 2015
Piwo imbirowe dla zakochanych
Zakochani są wśród nas! I wbrew pozorom nie żyją samą
9 lutego 2015
Zakochani są wśród nas! I wbrew pozorom nie żyją samą
Zakochani są wśród nas! I wbrew pozorom nie żyją samą miłością. ;) Przygotowaliśmy dla Was dwie propozycje piwa imbirowego dla zakochanych Beerloversów!
Chcecie, żeby zrobiło Wam się jeszcze cieplej wokół serduszka i rozmowa kleiła się jeszcze bardziej? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po piwo imbirowe. Będzie delikatnie, miło i stylowo. Imbir jest też bardzo znanym afrodyzjakiem, który pobudza zmysły i ciało. Zawarty w nim olejek eteryczny rozgrzewa krew i zwiększa apetyt na… no sami wiecie na co. ;) Jedno jest pewne: imbir w piwie smakuje lepiej. ;)
Anglicy zaczęli warzyć i eksportować piwo imbirowe do innych państw w połowie XVIII wieku. Napój ten dostarczany był w najdalsze zakątki świata w ceramicznych butelkach, które były zatkane tzw. szkliwem Bristol (nieprzepuszczalnym dla cieczy i gazów). Dzięki temu piwo pozostawało przez bardzo długi czas naprawdę świeże i dobre. W XIX wieku było produkowane przez niemal każdy angielski browar. Na ulicach można było spotkać ulicznych handlarzy trudniących się sprzedażą imbirowego trunku. Zdarzało się, że był on rozlewany przez “maszyny do piwa”, które były ciągnięte przez dzielne kucyki.
Duży popyt na piwo imbirowe trwa do dziś, jego niepowtarzalny korzenny aromat upodobali sobie również Polacy. W niektórych knajpach i pubach można również trafić na botanicznie warzone (termin, którym posługuje się producent, polegający na dodawaniu ziół i przypraw podczas procesu warzenia) piwo imbirowe marki Fentimans. Jego historia rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w 1905 roku, kiedy to angielski hutnik Thomas Fentiman pożyczył pewnemu kupcowi pieniądze. Zabezpieczeniem pożyczki stał się przepis na piwo imbirowe.
Kupiec nigdy nie uiścił długu, więc Fentiman stał się prawowitym właścicielem unikalnego przepisu. Na początku interes wyglądał dość skromnie. Thomas sprzedawał piwo jeżdżąc od drzwi do drzwi wozem zaprzężonym w konie. W pracy towarzyszył mu zawsze wierny pies wabiący się “Nieustraszony”. Fentiman postanowił uczcić swojego czworonożnego przyjaciela, umieszczając jego podobiznę na butelkach piwa.
Na polskim rynku niełatwo o szeroki wybór piw imbirowych, być może zmieni się to wraz ze wzrostem popularności tego trunku w naszym kraju. Piwo imbirowe w Polsce produkuje jednak kilka lokalnych browarów, na sklepowych półkach zagościło min. Noteckie Piwo Jasne Imbirowe. Chętnym polecamy również piwo Gingers, które wbrew pozorom nie jest przeznaczone tylko dla kobiet. O wiele lepiej pije się je w parach, patrząc sobie głęboko w oczy i trzymając się za ręce pod stolikiem. Delikatny smak i interesujący aromat sprawia, że możecie je sączyć bez pośpiechu i delektować się każdym łykiem. Świetnie sprawdzi się podczas wieczorów tylko we dwoje. Zaopatrzcie się więc w jakąś grę typu Jenga, przygotujcie kilka tematów do rozmowy, a wieczór na pewno będzie bardzo udany. ;)
Dzięki właściwościom rozgrzewającym popularnej przyprawy, piwo imbirowe świetnie sprawdzi się też w chłodne, jesienno- zimowe wieczory, będąc znakomitą alternatywą “grzańca”.