12 marca 2015
Lager, czyli co?
W dyskusjach o piwie często mówimy o lagerach i nic
12 marca 2015
W dyskusjach o piwie często mówimy o lagerach i nic
W dyskusjach o piwie często mówimy o lagerach i nic dziwnego, to najpopularniejszy styl na świecie. Skąd się wziął i czym się wyróżnia? Sprawdźcie!
Jeżeli mieliście kiedykolwiek okazję raczyć się piwem na Wyspach Brytyjskich, zauważyliście z pewnością że Brytyjczycy posługują się specyficzną, piwną nomenklaturą. Mianowicie słowa BEER, jako określenia ich ulubionego trunku, używają w zasadzie tylko określając piwo jako produkt na sklepowej półce. Pijąc piwo w pubie, praktycznie zawsze używają określenia ALE lub LAGER odnosząc się do typu piwa, jakie barman powinien im zaserwować.
Żeby zrozumieć różnicę w pochodzeniu tych gatunków, należy cofnąć się kilkaset lat wstecz, kiedy to właśnie ale, czyli piwo górnej fermentacji, królowało na całym świecie. Jako, że ten typ piwa powstaje w wyższej temperaturze niż lager, nie wymaga chłodzenia co niezwykle ułatwiało produkcję w erze bez prądu, azotu i rozmaitych możliwości chłodniczych.
Dopiero leżakowanie w jaskiniach, gdzie temperatura przez cały rok jest znacznie niższa niż na powierzchni pokazało, że drożdże zachowują się różnie w zależności od temperatury w jakiej pracują. Okazało się, że powstające w takich warunkach piwo klaruje się, a jego cechy sensoryczne są znacznie delikatniejsze (mniej owocowe) niż w przypadku ale.
Takie odkrycie spowodowało, że piwowarzy zaczęli kombinować jak utrzymać niską temperaturę otoczenia piwa. Jednym z najpowszechniejszych sposobów było przetrzymywanie w browarnianych podziemiach lodu wykutego z zamarzniętych rzek i jezior, który służył do chłodzenia piwa. Samo słowo „lager” pochodzi od niemieckiego „lagern” czyli „składowanie” i odnosi się do możliwości długiego leżakowania tego piwa. Był to wielki atut lagera w czasach kiedy nie znano jeszcze procesów utrwalania takich jak pasteryzacja i mikrofiltracja.
A zatem, patrząc historycznie – ALE to wszystkie piwa górnej fermentacji, nie tylko te angielskie lecz także belgijskie Dubbel i Wibier, niemiecki Weizen, Alt i Kolsch, irlandzki Stout i wiele, wiele innych piwnych gatunków. Czym zatem jest lager ? Na pewno nie tylko i wyłącznie popularnym jasnym pełnym.
Rzecz jasna w świadomości konsumentów lager zawsze będzie rześkim jasnym piwem, które doskonale orzeźwia i pasuje do większości sytuacji i okazji kulinarnych. Piwem z reklam telewizyjnych, które zawsze jest pod ręką. I faktycznie, trzeba przyznać, że lager jasny, bo o takim stylu mówimy, zawojował świat i stanowi zdecydowaną większość piw na świecie.
Nie zawsze jednak musi być to piwo lekkie. Tuż obok jasnego lagera na piwnej półce stoi lager mocny, a więc piwo bardzo podobne, ale jednocześnie mocniejsze i bardziej ekstraktywne. Lager mocny to piwo, które pijemy wolniej, mniej schłodzone, przy trochę innych okazjach i raczej nie w upały :). Jak widać nie trzeba daleko szukać by odkryć trochę inne oblicze lagera.
To tak naprawdę dopiero wierzchołek lagerowej góry lodowej. W najbliższym czasie przyjrzymy się dokładnie kolejnym wariantom tego stylu.