Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

5 października 2015

Najstarsze polskie piwa

Oglądając reklamy piwa wiele się słyszy na temat wieloletnich tradycji…

0

Oglądając reklamy piwa wiele się słyszy na temat wieloletnich tradycji polskich browarów. To nas skłoniło do poszukiwania najstarszego polskiego piwa. Efekty naszych prac w artykule!

BROWAR ZAMKOWY W RACIBORZU

Oficjalny rok założenia to 1567, chociaż pierwsze wzmianki ukazały się znacznie wcześniej, bo już w 1293 roku. Niewątpliwie Racibórz związany był z piwowarstwem od wieków. Świadczyć o tym może fakt posiadania przez wszystkie domy prawa do warzenia piwa oraz pobliska plantacja chmielu w Proszowcu. Browar od samego początku działał na dużą, jak na owe czasy, skalę – warka piwa obejmowała 4130 litrów. Zamkowy interes prężnie się rozwijał, a raciborskie piwo podbijało pobliskie rejony. Nawet pożar w 1859 roku nie wpłynął znacząco na losy browaru, a spalona cześć zamku została szybko odbudowana. W latach 90. browar przetrwał wiele zawirowań, ale w 2010 roku wznowiono produkcję i dzięki temu możemy cieszyć się piwem warzonym według starej receptury.

Browar w Raciborzu

Źródło: http://www.browar-raciborz.pl

TYSKIE BROWARY KSIĄŻĘCE

Prawie 400 lat tradycji to nie byle co! ;) W tym przypadku również ważne są dwie daty: rok 1613 i pierwsze wzmianki o browarze oraz oficjalnie przyjęta data powstania, czyli rok 1629. Tyskie browar początkowo był prywatnym browarem warzącym piwo na potrzeby szlachty, a jego zwierzchnikiem był Książę Pszczyński, który opisywany jest jako miłośnik piwa. Kolejny przykład na biznes zrodzony z pasji! :D Ważnym wydarzeniem w historii Browaru Książęcego było przejęcie go przez księcia Jana Henryka XI Hochberga w 1861 roku i budowa drugiego zakładu. Rozwój przedsiębiorstwa zapewniła również powstała linia kolejowa na trasie Warszawa-Wiedeń oraz pojawienie się w browarze maszyny parowej. Kolejne modernizacje na przestrzeni wieków sprawiły, że stał się on jednym z największych browarów w Europie, a Tyskie do dziś cieszy nasze podniebienia. :) Warto wiedzieć, że Tyskie Browary Książęce są najdłużej i nieprzerwanie działającym w jednej lokalizacji browarem w naszym kraju. Koniecznie wybierzcie się do Tyskiego Browarium na zwiedzanie i łyk piwa! ;)

Słodownia Browaru Książęcego

Źródło: http://www.tyskiebrowarium.pl

BROWAR OKOCIM

Kolejnym punktem na mapie najstarszych browarów jest Okocim. Założyli go Józef Neumanna i Jan Ewangelista Goetz w 1845 roku. Pierwsze piwo opuściło zakład już w roku następnym. Kiedy Neumann zmarł, Goetz całkowicie przejął udziały i zmodernizował browar, a w 1875 roku dobudował własną słodownię. Jego syn, Jan Albin Goetz, poszedł w ślady ojca i kontynuował jego dzieło, wciąż rozwijając browar. Jednym z pracowników browaru był Joseph Groll, którego powinniście kojarzyć z naszego wpisu o Pilsnerze.  Pamiętajcie też, że to właśnie z okocimskiego browaru pochodzi pierwsze w Polsce piwo w puszce. :)

Pocztówka z Okocimia

Źródło: https://upload.wikimedia.org